euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Febiofest 2013

 

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST 2013 sa začne 15.marca. V Bratislave ho slávnostne otvorí slovenská premiéra filmu Môj pes Killer (r. M.Fornay) a odštartuje mesiac trvajúcu oslavu artovej kinematografie a tradičnej kinokultúry na Slovensku, ktorá potrvá až do 14. apríla. Po skončení bratislavskej časti sa dramaturgický výber programu od 22. marca postupne presunie do ďalších šiestich miest.

JUBILEJNÝ 20. MFF FEBIOFEST 2013 – MESIAC TRVAJÚCA FILMOVÁ OSLAVA

Jubilejný 20. ro

 

čník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST 2013 sa začne 15.marca. V Bratislave ho slávnostne otvorí slovenská premiéra filmu Môj pes Killer (r. M.Fornay) a odštartuje mesiac trvajúcu oslavu artovej kinematografie a tradičnej kinokultúry na Slovensku, ktorá potrvá až do 14. apríla. Po skončení bratislavskej časti sa dramaturgický výber programu od 22. marca postupne presunie do ďalších šiestich miest.

15.3. – 21.3.

 

 

 

Bratislava

Kino Lumière Kino Mladosť ↔ Artkino za zrkadlom A4 –

priestor sú

 

časnej kultúry FK 35_mm VŠMU 

22.3. – 27.3.

Trenčín – Artkino Metro

25.3. – 27.3.

 

 

Banská Bystrica – FK v Múzeu SNP

2. 4. – 6.4.

Martin – Kino Strojár 

8.4. – 10.4

Prievidza – FK ´93

8.4. – 11.4.

Trnava – Kino Hviezda

10.4. – 14.4.

Prešov Kino Scala

 

14 programových sekcií

Program 20. ročníka MFF Febiofest predstaví v priebehu jedného mesiaca výnimočnebohatú skladbu 129 dlhometrážnych, krátkometrážnych, dokumentárnych, hraných i animovaných filmov v štrnástich programových sekciách. Novou sekciou, ktorá je do programu zaradená tento rok po prvýkrát je ťaž krátkych filmov krajín V4. Febiofest predstaví exkluzívny výber dvadsiatich filmov s dĺžkou do 30 minút, ktoré vznikli počas uplynulých 24 mesiacov v krajinách vyšehradského zoskupenia (5 reprezentantov z každej krajiny). Ocenenie pre najlepší krátky film V4 spojené s finančnou prémiou udelí trojčlenná medzinárodná porota v zložení Vít Janeček (ČR),Maciej Gil (PL) a Marián Urban (SK). Za Slovensko bude súťažiť ť kandidátov. Jeden zdvadsiatich súťažných filmov získa tiež Cenu divákov.

Febiofest bude už tradi

 

čne aj tento rok klásť veľký dôraz na predstavenie toho najkvalitnejšieho zo slovenskej a českej filmovej tvorby z rokov 2011/2013 a niekoľko starších titulov bude uvedených v novom kontexte. Vrátane otváracieho slovenského filmu Môj pes Killer, ktorý si z medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame odniesol hlavnú cenu Hivos Tiger Award bude až 38 filmov v programe slovenských! Dominantnými sekciami bude opäť Nový český a slovenský film a Český a slovenský dokumentárny film. Slovenskú premiéru bude mať sedem titulov a štyri slovenské filmy budú počas Febiofestu uvedené vo svetovej premiére. Dvadsiatku, pre teno ročník príznačnú, bude niesť v názve aj sekcia 20 rokov Slovenska

.

Dramaturgický výber šestnástich titulov zmapuje históriu samostatnej Slovenskej republiky vo filmovom obraze v priereze uplynulých dvoch dekád. Slovenská bude aj profilová sekcia venovaná trom filmom režisérky

 

Miry Fornay.

Panoramatický obraz sveta sú

 

časnej európskej kinematografie prinesie niekoľko sekcií. Až 14 európskych noviniek, ktoré zarezonovali na významných európskych festivaloch (MFF Cannes, MFF San Sebastian, MFF Locarno, MFF Rotterdam, MFF Benátky, atď). a jeden americký debut nominovaný tento rok na Oscara v štyroch kategóriách prinesie

Európska panoráma a Sú

 

časný poľský film

38 slovenských filmov (4 svetové premiéry)

Panoráma – ozveny európskych festivalov.

Sekcia časný poľský film zoznámi divákov s výberom z toho najlepšieho, čo sa v rokoch 2010 až 2012 nakrútilo v Poľsku a európske filmy predstaví aj ďalšia, v programe Febiofestu jedna z najmladších sekcií – Kino-Ikon Plus (Filmový kabinet). Koncipujú ju redaktori jediného filmologického časopisu v SR Kino-Ikon (vydáva ASFK) a tentokrát pre divákov vybrali dve archívne lahôdky a štyri tituly slávnych európskych režisérov, nakrútené v 60. rokoch minulého storočia, ktoré sa zapísali do dejín svetovej kinematografie.

Oslava významných výro

 

čí

Po

 

čas jubilejného ročníka festivalu oslávia okrúhle výročia aj dve významné inštitúcie, ktoré za týmto podujatím stoja od počiatku – hlavný organizátor Asociácia slovenských filmových klubov i spoluorganizátor Slovenský filmový ústav.

Klubový jukebox a filmová Noc s Febiofestom

budú príležitosoťou osláviť 20. výročie založenia ASFK.

Sami diváci si hlasovaním vyberali z dvadsiatky najúspešnejších filmov, ktoré ASFK v priebehu 20 rokov priniesla do kín a v sekcii Klubový Jukebox uvedie Febiofest na želanie divákov päť najväčších klubových hitov.

50 rokov Slovenského filmového ústavu si Febiofest pripomenie Zvláštnym uvedením filmu Panna Zázračnica Štefana Uhra, nakrúteným podľa rovnomennej novely významného slovenského spisovateľa Dominika Tatarku. Ďalšie výročie – storočnicu od jeho narodenia si tiež pripomíname tento rok. Zreštaurovaná verzia filmu Panna Zázračnica bude uvedená v digitálnej 2K kvalite.

Štyri profilové sekcie

V profile venovanom jednému z najuznávanejších európskych filmárov sú

 

časnosti –

Profil: Michael Haneke

 

 

 

 

 

 

sa Febiofest zameria na deväť filmov tohto rakúskeho tvorcu v priereze rokov 1989 až 2012. Doterajšie diela originálneho mladého maďarského režiséra uvedie festival v profilovej sekcii

Profil: Bence Fliegauf.

A na veľkom plátne si diváci spoločne vychutnajú aj devať filmov, ktoré nakrútil významný český herec, režisér a spisovateľ Jiří Menzel. Jeho filmy sú súčasťou Zlatého fondu česko-slovenskej kinematografie. Čo do počtu titulov menšia, ale rovnako zaostrená na zaujímavú tvorkyňu bude profilová sekcia venovaná slovenskej režisérke Mire Fornay.

Hostia, festivalová kaviare

 

Množstvo projekcií uvedú po

 

čas trvania bratislavskej časti podujatia tvorcovia osobne. Febiofest privíta takmer dvadsiatku hostí. Vo festivalovej kaviarni A4 – priestor súčasnej kultúry, ktorá bude fungovať počas celého trvania Febiofestu v Bratislave nájdu diváci v príjemnom alternatívnom multikultúrnom centre miesto na stretnutia a na diskusie s tvorcami po projekciách.

Febiofest v spolupráci s A4 pripravil aj nieko

 

ľko sprievodných podujatí – afterparty, DJ, koncert, divadlo, krst knihy. Na divákov čaká aj Noc s Postřižinami a pravým postřižinským pivom! V Maďarskom inštitúte v Bratislave bude verejnosti sprístupnená výstava maďarského filmového plagátu a prebehne tu medzinárodná diskusia pod názvom Vyšehradský salón: Možnosti produkcie, koprodukcie a distribúcie. Súčasťou tohto materiálu je zoznam filmov v sekciách, zoznam sprievodných podujatí a zoznam projekcií za účasti hostí.

 

http://www.febiofest.sk

ň a sprievodné podujatia


Ohodnoťte:
0%

Hodnotené 43 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS