euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

TELEVÍZIA - ako vlastne vznikla

 

Elektronický spôsob prenášania vizuálnych a auditívnych informácií na diaľku s možnosťou ich reprodukcie.

Princíp televízie spočíva v premene optického obrazu na elektrický obrazový signál, v jeho prenose a inverznej premene, čiže v opätovnej premene elektrického signálu na optický obraz. Na to je potrebný zdroj obrazového signálu a prijímacie zariadenie.


1. Televízia ako technický vynález

V čase najväčšieho rozkvetu rozhlasového priemyslu vynálezcovia už pracovali na novom vynáleze v oblasti elektronickej komunikácie. Myšlienka obrazovej komunikácie na diaľku sa prvýkrát objavila vo vedecko-fantastickej literatúre v osemdesiatych rokoch 19. storočia.

Paul Nipkow – elektrický teleskop

V začiatkoch televízie sa rozklad obrazu uskutočňoval mechanicky. V roku 1884 nemecký vynálezca Paul Nipkow vyvinul technológiu rotujúcej platne na prenos obrazu pomocou drôtu, nazvanú „elektrický teleskop“. Táto nedokonalá technológia, ktorá prevládala v prvých rokoch televízneho výskumu, musela byť odmietnutá ako nepraktická.

Základné prvky plne elektronického televízneho systému boli k dispozícii až po roku 1927, keď americký inžinier Philo T. Farnsworth a takmer zároveň s ním aj ruský emigrant Vladimír Zworykin zostrojili elektrónku, ktorá slúžila na prenos i príjem obrazového signálu. Zworykina si najal riaditeľ americkej RCA, aby pokračoval na svojom výskume a zdokonaľovaní televíznej kamery.


Ohodnoťte:
30%

Hodnotené 97 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS